Uffington White Horse Show 2006

Pod dohľadom snáď najznámejšieho starobylého monumentu v konskom svete - bielej kresby koňa na kopci v Uffingtone vo Veľkej Británii, sa dňa 27. augusta 2006 konala krajinská show, spojená s peknou výstavou chladnokrvných plemien koní.

 
 
Počasie na tunajšie anglické pomery neobvykle prialo a návštevníci sa mohli pokochať v neobyčajnej kráse troch tradičných anglických plemien Suffolka, Shirského koňa Clydesdala, ktoré dopľňal francuzsky Percheron a Shetlandský poník, ktorý sa zúčastnil výstavý len ako spoločník svojho shirského priateľa. Táto show sa už roky teší nevídanej obľube návštevníkov z celej krajiny a každoročne ju navštívia desaťtisíce ľudí.

O zábavu majú postarané nielen milovníci chladnokrvníkov, ale napríklad taká okružná jazda helikoptérou nad krajinou potešila nejedného človeka. Široká paleta predajných stánkov s rozličným tovarom prilákala ďalších, ktorí mali v pláne minúť nujakú tú libru. Veľkým lákadlom je, samozrejme, i bohatý program, ktorý prebieha v rozličných arénách. Počet vystavovaných koní bol celkom uspokojivý, i keď diváci by určite prijali i počet o vela vyšší. O víťazovi jednotlivych vystavovaných tried rozhodoval, pán Jim Yates, človek-hlavne vo svete shirských koní veľmi známy a odborne vysoko spôsobilý, v pozícii stewarda mohli diváci spoznať známeho chovateľa shirov a clydesdalov pána Roberta Brickella, nášho veľmi dobrého priateľa.


Na každej výstave chladnokrvných koní je najkrajšou časťou prehliadka koní nastrojených do tzv. Show harness alebo výstavného postroja a ani táto výstava nesmela byť výnimkou. Táto výstavná trieda bola skutočnou lahôdkou pre oči diváka.
Víťazom výstavy sa stal 7 ročny hnedý valach shirského koňa menom Major, majiteľa Kena Taylora.

 

 
 
 
 
Text: Ing. Andrea Perničková
foto: Andrej Navara